Czy wycena mieszkania to dochodowy biznes?

rzeczoznawca majątkowy

Rzeczoznawcy majątkowi uchodzą za grupę zawodową, która może poszczycić się wysokimi zarobkami. Właśnie z tego powodu wielu młodych ludzi wybiera właśnie tę ścieżkę kariery. Czy zawód rzeczoznawcy majątkowego rzeczywiście jest tak dochodowy? Jak zacząć wycenę mieszkania i innych nieruchomości? Kiedy podjąć decyzję o przyszłości w zawodzie rzeczoznawcy? Koniecznie przeczytaj.

Kto może zostać rzeczoznawcą majątkowym?

Wycena mieszkania lub innej nieruchomości nie jest prosta. Z tego właśnie powodu rzeczoznawca majątkowy musi być odpowiednio doświadczony i przeszkolony, aby tworzyć właściwe operaty szacunkowe. Warto pamięta, że stworzony przez rzeczoznawcę operat ma wartość prawną. Wielu specjalistów współpracuje z bankami czy inwestorami, ale tworzą oni również wyceny mieszkań dla osób prywatnych.

Oprócz wyceny mieszkań czy innych nieruchomości rzeczoznawcy majątkowi zajmują się także szacowaniem poniesionych szkód czy wyceną gruntów. Aby wykonywać zawód rzeczoznawczy należy:

  • posiadać pełną zdolność do czynności prawnych,
  • mieć wyższe wykształcenie w zakresie wyceny nieruchomości lub ukończyć studia podyplomowe, związane z tą tematyką,
  • odbyć minimum sześciomiesięczną praktykę zawodową,
  • być niekaranym przede wszystkim za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu,
  • zdać postępowanie kwalifikacyjne – egzamin, dający uprawnienia w zakresie szacowania nieruchomości.

Jeśli jesteś osobą, która podjęła studia na kierunku zupełnie niezwiązanym z wyceną nieruchomości, jednak mimo wszystko chcesz zostać rzeczoznawcą majątkowym, możesz być spokojny. Wystarczy bowiem, jeśli po obronie dyplomu ukończysz dodatkowo studia podyplomowe na kierunku powiązanym z wyceną nieruchomości.

Studia to nie wszystko

Po ukończeniu studiów konieczne jest odbycie praktyk zawodowych. W przypadku rzeczoznawców majątkowych nie mogą być one krótsze niż 6 miesięcy. Oferty praktyk możesz odnaleźć na stronach internetowych rzeczoznawców majątkowych.

Kolejnym etapem w drodze do pracy zawodowej jest postępowanie kwalifikacyjne. Do państwowy egzamin, dzięki któremu możemy uzyskać uprawnienia do wykonywania zawodu rzeczoznawcy majątkowego. Po zdaniu postępowania kwalifikacyjnego zostajemy wpisani do spisu rzeczoznawców wraz z numerem uprawnień.

Ile zarabia rzeczoznawca majątkowy?

Pensja rzeczoznawcy majątkowego zależy od wielu rzeczy. Jedni decydują się na własną działalność gospodarczą, inni zatrudniają się w biurach rzeczoznawców. Rzeczoznawca majątkowy w Polsce zarabia średnio 5 000 zł brutto. Warto jednak pamiętać, że jest to kwota uśredniona. Około 25% rzeczoznawców zarabia niewiele ponad 3 600 zł brutto. Co drugi zaś może się pochwalić pensją w wysokości 7 000 zł brutto.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *