Wariograf – fakty i mity o badaniu wariograficznym

badania wariogarficzne

Badania wykrywaczem kłamstw to temat, który budzi dużo emocji. Wielu z nas chciałoby się mu poddać z czystej ciekawości, inni w wariografie pokładają nadzieję na odkrycie prawdy. Wokół badań poligraficznych narosło wiele mitów i niestworzonych historii. Czy rzeczywiście działanie wariografu jest tak niesamowite? Czy można oszukać wykrywacz kłamstw? Ile kosztuje badanie wariograficzne i kiedy można je wykonać? Obalamy mity, podajemy fakty!

Jak działa wariograf?

Wbrew powszechnej opinii wariograf nie pokazuje nam czarno na białym, które z odpowiedzi badanego są prawdą, a które nie. Wykrywacz kłamstw bowiem pokazuje nam jedynie fizjologiczne reakcje organizmu człowieka na bodźce z zewnątrz, które są wykładnią odczuwanych emocji. Wynik badania wariograficznego może zweryfikować jedynie doświadczony biegły, który stwierdza, kiedy badany mógł mijać się z prawdą.

Poligraf, zwany popularnie wariografem, bada jedynie przewodnictwo skórne, częstotliwość oddechu i zmiany ciśnienia, na podstawie których można wysnuć wniosek, czy osoba poddawana badaniu mówi prawdę. Zapytaliśmy eksperta z www.bez-klamstw.pl o skuteczność badania wariograficznego. – Wiarygodność badania wariograficznego zależy od wielu czynników, a przede wszystkim od stanu samego badanego, dlatego w czasie przeprowadzania testu badają różne pytania, nie tylko te, mające bezpośredni związek z analizowaną sprawą. Skuteczność badania poligraficznego sięga około 70-80%. Wszystko zależy od badanego przypadku – twierdzi specjalista. Jak zatem wygląda badanie wykrywaczem kłamstw?

Przebieg badania poligraficznego

Badanie wariografem zazwyczaj odbywa się w towarzystwie osoby, która je zleciła, ale nie zawsze. Bezwzględnie jednak bierze w nim udział biegły, czyli odpowiednio wyszkolona i doświadczona osoba, zadająca badanemu specjalnie dobrane pytania. Warto wiedzieć, że pytania te są bardzo zróżnicowane. Badanie zaczyna się od prostych, oczywistych kwestii, np. „Czy masz na imię Mariusz?”, „Czy urodziłeś się w maju?”. Są to tak zwane pytania kontrolne, mające na celu sprawdzenie reakcji badanego. Dopiero po takim teście biegły przechodzi do sedna sprawy, jednak wciąż nie atakuje badanego serią niewygodnych pytań. Zagadnienia dotyczące badanej kwestii są przeplatane z pytaniami kontrolnymi. Warto wiedzieć, że wszystkie pytania konstruowane są tak, by odpowiadający mógł udzielić jedynie odpowiedzi „tak” lub „nie”.

Badanie wariograficzne – cena

Cena badań wykrywaczem kłamstw jest bardzo zróżnicowana i waha się od 300 do 1500 zł. Wiele zależy od sprawy, której owo badanie ma dotyczyć, jak również liczby przepytywanych osób. Na stronie www.bez-klamstw.pl możemy odnaleźć informację, że cena badania jednej osoby wynosi 800-1000 zł (w kwocie uwzględniono koszty przejazdu i zakwaterowania biegłego), natomiast w przypadku większej liczby „podejrzanych”, koszty ustalane są indywidualnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *