Klatka dla chomika – podstawowe wyposażenie

klatka dla chomika

Chomiki to gryzonie, które bardzo często goszczą w naszych domach. Są małe, dużo śpią i istnieje błędne przekonanie, że nie potrzebują ani przestrzeni, ani opieki. Tymczasem klatka dla chomika powinna być odpowiednio wyposażona. Dobre ustawienie klatki oraz odpowiedni sprzęt sprawią, że życie naszego chomika będzie zdrowe, długie i szczęśliwe. Jak wyposażyć klatkę dla chomika i gdzie ją umieścić? Koniecznie przeczytaj poniższy tekst.

Klatka dla chomika – wybierz miejsce

Usytuowanie klatki dla chomika jest niezwykle istotne. Częstym błędem, popełnianym przez osoby, które kupują gryzonie jest umieszczanie klatki na parapecie. To bardzo złe miejsce do hodowli zwierzaków. Nasz chomik będzie bowiem narażony na przeciągi, gorące powietrze, buchające z grzejnika oraz promienie słoneczne. Czynniki te mogą sprawić, że zwierzątko szybko podupadnie na zdrowiu.

Klatkę dla chomika należy umieścić w suchym, zacienionym miejscu. Temperatura powietrza nie powinna przekraczać 25 stopni. Pamiętajmy także, aby nasze zwierzątko miało odpowiednio dużo miejsca. Klatka powinna mieć wymiary 70x36x37 cm i być ustawiona z dala od telewizora lub komputera. Chomiki syryjskie potrzebują dodatkowej przestrzeni, dlatego kupując klatkę zadbaj, by była odpowiednio większa. Chomiki dżungarskie można trzymać w szklanych terrariach o wymiarach 80×40 cm. Pamiętaj jednak o specjalnej siatce, którą przykryjesz terrarium tak, aby twój chomik nie uciekł.

Klatka dla chomika – zakupy w sklepie zoologicznym

Dobrze wyposażony sklep zoologiczny Olsztyn to podstawa. To właśnie tam kupisz wyposażenie, niezbędne do klatki dla chomika. Z pomocą profesjonalnego personelu wybierz odpowiednie podłoże dla swojego zwierzaka. może być to specjalny piasek, suszone kaczany kukurydzy lub trociny. Pamiętaj jednak, by nie przynosić ściółki z podwórka – może być ona źródłem zakażenia pierwotniakami.

Oprócz odpowiedniego podłoża w klatce dla chomika powinny znaleźć się:

  • metalowe poidełko,
  • gliniane lub porcelanowe karmidełko,
  • kołowrotek – najlepiej metalowy, aby chomik nie mógł go ogryzać,
  • domek – najlepiej drewniany, gdyż plastikowe nie mają odpowiedniej wentylacji. Domek może służyć zarówno do zabawy, jak i odgrywać rolę kryjówki czy spiżarni,
  • zabawki – rurki, drabinki, piaskownicę, czyli wszystko to, czym nasze zwierzątko może się bawić.

Do klatki warto wkładać także gałązki drzew owocowych, aby chomik mógł je swobodnie ogryzać. Unikajmy jednak gałązek iglaków i innych wonnych drzew.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *