Bank głosów, czyli jak zostać lektorem

lektor

Kiedy w jednym z polskich miast zapytamy przechodniów o znanych lektorów, bez trudu wskażą nam oni Tomasza Knapika, Stanisława Olejniczaka czy Macieja Gudowskiego. Głosy lektorskie są w Polsce bardzo popularne. Znamy je nie tylko z filmów i seriali, lecz także z audiobooków, audioprzewodników, komunikacji miejskiej czy reklam. Wiele osób myśli o karierze lektora, jednak niełatwo jest przebić się przez grono chętnych. Pierwszym krokiem w lektorskiej karierze często bywa umieszczenie swojego nagrania w banku głosów.

Lektor idealny, czyli jaki?

Lektorzy bywają różni. Jedni irytują, inni śmieszą, a jeszcze inni są zupełnie niezauważalni. W przypadku filmów fabularnych czy seriali najbardziej cenieni są ci ostatni. Lektor bowiem nie powinien zwracać na siebie szczególnej uwagi. Jego zadaniem jest jedynie odpowiednie przeczytanie listy dialogowej. Nie może zanadto wczuwać się w rolę, współgrać wraz z aktorami na ekranie, okazywać nadmiernych emocji. Lektor to głos towarzyszący i tak powinno pozostać.

Lektor idealny to taki, który ma odpowiednią barwę głosu. Szczególnie cenione są osoby, posiadające niski, ciepły głos. Ważna jest także dykcja. Lektor nie może seplenić lub nie wypowiadać danych głosek, np. „r”. Musi mówić naturalnie, a równocześnie bardzo wyraźnie.

Lektor a wykształcenie

Zawód lektora nie wymaga szczególnego wykształcenia, jednak wielu adeptów tego zawodu ukończyło szkołę teatralną lub filmową. Najbardziej rozpoznawalne głosy często należą do osób, które w przeszłości współpracowały z radiem. Uprawiając zawód lektora możesz mieć zupełnie inne wykształcenie, jednak przygotowując się do fachu, powinieneś zainteresować się zajęciami dykcyjnymi oraz emisją głosu.

Gdzie szukać pracy?

Lektor w Polsce ma o wiele więcej pracy niż w krajach zachodnich. To właśnie u nas ogromną popularnością cieszą się filmy z nałożonym głosem – zarówno te dokumentalne, jak i fabularne. Nagrania lektorskie są o wiele tańsze niż dobrze znany nam dubbing, a równocześnie zadowalają przeciwników napisów. Polska jest jednym z niewielu krajów, w których zawód lektora jest tak bardzo rozwinięty.

Zawód lektora to nie tylko filmy. Wiele osób słynie z podkładania głosów pod reklamy, jak choćby Barbara Kałużna, która oprócz dubbingowania, zajmuje się głównie nagrywaniem reklam. W telewizji równie często możemy usłyszeć też głos Łukasza Nowickiego, zapowiadającego kolejne programy.

Ciekawą ścieżką kariery dla lektorów są także audiobooki. Coraz popularniejsze książki w dźwiękowej wersji to dobre pole do popisu dla lektora. Choć czytanie grubej książki może być żmudne, są lektorzy, którzy specjalizują się w tej dziedzinie.

Inną alternatywą dla lektorów są także audioprzewodniki, czyli nagrania, opisujące trasy zwiedzania dla turystów. W tym przypadku możemy oferować polskie nagrania również za granicą jako native speakerzy. Audioprzewodniki szybko zyskują popularność i już niedługo będą dobrym wyborem dla wielu lektorów.

Bank głosów, czyli rozpocznij karierę jako lektor           

Bank głosów to dobry sposób na pokazanie się szerszej publiczności. Stwórz kilka nagrań swojego głosu w różnych sytuacjach, np. jako ścieżkę dialogową do filmu fabularnego, jako podkład do reklamy, jako audiobook. Zadbaj, aby próbki były wykonane profesjonalnie – to zwiększy Twoją wiarygodność w oczach potencjalnych pracodawców. Następnie wyszukaj banku głosów w Internecie i umieść tam swoje nagrania.

Jako początkujący lektor możesz poszukać też innych sposobów na to, by dać się zauważyć pracodawcom. Dobrym sposobem jest np. nawiązanie współpracy z youtuberami, proponując im podłożenie głosu pod niektóre ich produkcje. W ten sposób Twój głos mogą usłyszeć miliony użytkowników tego popularnego serwisu. Powodzenia!

3 Replies to “Bank głosów, czyli jak zostać lektorem”

  1. Wiatam . Chciałbym pracować jako lektor filmowy , bądź radiowy..ale nie mogę przedrzeć się przez gąszcz tych wszystkich maili CV..i innych biurokratycznych i zbędnych formularzy. Czy jest jakaś agencja lub firma , która w bezpośredni sposób zaprasza potencjalnych chętnych do jakiegoś castingu ?…bo chciałby bezpośrednio przyjechać i się zaprezentować ,a zwłaszcza mój głos podczas czytania tekstu . Proszę o wskazanie mi miejsca ,adresu, czy numeru telefonu do takiej agencji ,czy redakcji . Jestem z Opola

    1. Słabo to widzę, skoro kolega nie potrafi poprawnie pisać – w zawodzie lektora interpunkcja, to podstawa! Przecinek przeczytany w nieodpowiednim miejscu potrafi całkowicie zmienić sens czytanego tekstu. Proszę popracować nad językiem polskim i dopiero później myśleć o trudnej sztuce czytania i interpretacji tekstów głosem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *