Jak dokonać rozliczenia z Holandii? Wszystko, co powinieneś wiedzieć o holenderskim podatku

rozliczenie z holandii

Praca w Krainie Niderlandów nie tylko daje większe możliwości zarobkowe, lecz również pozwala na ubieganie się o odzyskanie nadpłaty podatku dochodowego. Wystarczy, że w trakcie roku podatkowego pracowałeś legalnie na terenie tego kraju, a po jego zakończeniu złożysz w urzędzie skarbowym prawidłowo dokonane rozliczenie z Holandii. W tym artykule zebraliśmy wszystkie niezbędne informacje, dzięki którym zapewnisz sobie dodatkowy zastrzyk gotówki. Kto może starać się o odzyskanie nadpłaty? Jak obliczyć zwrot podatku z Holandii? Czytaj dalej, aby poznać odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

Rozliczenie z Holandii – czy masz obowiązek jego dokonania?

Wszyscy obywatele Królestwa Niderlandów, którzy podjęli się legalnego zatrudnienia, mają obowiązek dokonania rozliczenia z Holandii. Oznacza to, że w momencie zakończenia roku podatkowego musisz wypełnić odpowiednie formularze, w których przedstawisz wszystkie osiągnięte przez siebie dochody, a następnie złożysz je w miejscowym urzędzie skarbowym. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku pracowników tymczasowych, którzy nie są zameldowani na terenie kraju. Co prawda w ich przypadku rozliczenie z Holandii nie jest obowiązkowe, jednak zdarzają się sytuacje, w których złożenie deklaracji podatkowej może okazać się konieczne. Pierwszą z nich jest otrzymanie od holenderskiego urzędu skarbowego jakiegokolwiek pisma, w którym zostałeś poinstruowany do złożenia zeznania. Dotyczy to również dostarczenia formularza o nazwie C-biljet, zawierającego Twoje dane osobowe oraz numer BSN. Obowiązek rozliczenia spoczywa także na pracownikach, których łączna suma dochodów przekroczyła kwotę wolną od podatku, co z kolei wiąże się z koniecznością dopłaty co najmniej 45 euro podatku.

Rozliczenie z Holandii a zwrot podatku

Jak wspomnieliśmy wcześniej, zwrot podatku możliwy jest wyłącznie wtedy, gdy złożyłeś w urzędzie skarbowym prawidłowo wypełnione rozliczenie z Holandii. Prawo do odzyskania nadpłaty przysługuje pracownikom, którzy podjęli się legalnego zatrudnienia na terenie tego państwa, a od ich wynagrodzeń pracodawca regularnie potrącał zaliczkę na poczet podatku dochodowego. Dodatkowo konieczne jest posiadanie numeru identyfikacyjnego BSN, czyli BurgerServiceNummer, będącego odpowiednikiem polskiego numeru PESEL.

Jak obliczyć zwrot podatku z Holandii?

Wiadomość, że przysługuje Ci prawdo do ubiegania się odzyskanie nadpłaconych składek, z pewnością bardzo Cię ucieszyła. Jednak jak obliczyć zwrot podatku z Holandii? Jedną z możliwości jest skorzystanie z dedykowanych mu kalkulatorów, które znajdziesz na stronach internetowych firm, specjalizujących się w odzyskiwaniu składek z zagranicy w imieniu swoich klientów. Jednak już teraz możemy poinformować Cię, że jeśli Twoje holenderskie dochody przekroczą 90% łącznej sumy wszystkich przychodów uzyskanych w danym roku podatkowym, to jesteś uprawniony do otrzymania automatycznie przyznawanej ulgi podatkowej w wysokości około 300 euro. Pamiętaj, że wspomniana łączna suma przychodów obejmuje również wynagrodzenie z Polski i innych krajów. Dochody te muszą zostać potwierdzone przez polskiego urzędnika na specjalnym zaświadczeniu Belastingdienst.

Rozliczenie z Holandii a ulgi podatkowe

W trakcie dokonywania rozliczenia z Holandii możesz starać się o przyznanie szeregu ulg podatkowych. Wśród nich możemy między innymi wyróżnić:

  • zwrot kosztów dojazdu do pracy,
  • alimenty na dziecko,
  • alimenty na żonę,
  • zwrot kosztów edukacji, w tym studiów oraz szkoleń zawodowych i kursów,
  • zwrot kosztów leczenia i opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem, które mieszka wraz z Tobą,
  • zwrot poniesionych kosztów leczenia.

Rozliczenie z Holandii może sprawiać niektórym pracownikom problemy, zwłaszcza w sytuacji, gdy wypełniają deklarację po raz pierwszy. Na szczęście z pomocą przychodzą profesjonalne firmy, które nie tylko poinformują Cię, jak obliczyć zwrot podatku z Holandii, ale także w Twoim imieniu będą ubiegać się o jego odzyskanie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *