Jakie tekstylia są niezbędne w hotelowej restauracji?

tekstylia hotelowe

Restauracja hotelowa to jedna z głównych wizytówek obiektu noclegowego. Z tego względu jej przemyślany wystrój jest bardzo istotny, gdyż wpływa na ogólną opinię gości o całym kompleksie. Jakie elementy konfekcji stołowej są niezbędne w każdym eleganckim lokalu gastronomicznym, przynależącym do hotelu?

Dlaczego staranny dobór tekstyliów do restauracji jest tak ważny?

Kupno wysokiej jakości tekstyliów hotelowych do restauracji to najlepsza inwestycja, jaką może podjąć właściciel obiektu – nie warto oszczędzać na materiałach czy sposobie wykończenia. Dlaczego? Estetyczny wystrój stołów czy zaopatrzenie całej załogi kelnerskiej w profesjonalne, jednolite uniformy z pewnością nie umknie uwadze gości hotelowych i zrobi na nich pozytywne wrażenie. Warto też zadbać, aby wszystkie dodatki były spójne kolorystycznie i stylowo z restauracyjną salą.

Obrusy hotelowe

Obrusy to tekstylia hotelowe, które nie powinny być przypadkowym wyborem, gdyż stanowią główną ozdobę restauracyjnych stołów i wiele osób zwraca uwagę na ich wygląd oraz czystość. Warto zdecydować się na eleganckie, białe obrusy o właściwościach plamoodpornych (wykonane z włókien poliestrowo-bawełnianych), które są bardzo wytrzymałe (co jest istotne przy częstym i intensywnym praniu mechanicznym, jakiemu poddawane są tego typu tekstylia) oraz łatwe do utrzymania w czystości. O czym jeszcze nie można zapomnieć, kompletując wyposażenie lokalu gastronomicznego?

Nakładki hotelowe

Nakładki na obrusy to tekstylia, których nie może zabraknąć w żadnej hotelowej restauracji na poziomie. Dodatki te powinny być miłe w dotyku, wykonane z dbałością o najmniejsze szczegóły (najlepiej z żywotnych tkanin poliestrowych), odporne na odbarwienia, zachowując podczas użytkowania najwyższą trwałość i estetyczny wygląd, pięknie prezentując się na stole.

Serwety hotelowe

Wysokogatunkowe serwety gastronomiczne świadczą o jakości danej restauracji, dlatego warto zakupić produkty, które charakteryzują się doskonałą jakością wykonania, szlachetnym, subtelnym połyskiem oraz stylowym, perfekcyjnym wręcz wykończeniem. Wyjątkowo odporne na ścieranie i rozrywanie są serwety o podwyższonym ciężarze, zawierające w swoim składzie zarówno włókna bawełny, jak i poliestru (na przykład w proporcjach 50/50).

Uniformy dla obsługi kelnerskiej

Każdy doświadczony restaurator zdaje sobie sprawę, jak istotna jest aparycja i prezencja pracowników lokalu. Jednolita odzież kelnerska jest równie ważna, co atrakcyjny wystrój sali i wysoki poziom obsługi. b>Uniformy dla personelu zapewniają też większy komfort osobom stołującym się w restauracji, sprawiają, że goście od razu wiedzą, do kogo mogą zwrócić się o pomoc.

Tego rodzaju odzież powinna cechować się bardzo niską podatnością na zagniecenia oraz szczególną odpornością na odbarwianie się podczas wielokrotnego i intensywnego prania w wysokich temperaturach. Jeśli chodzi o kolorystykę, standardem są białe i czarne stroje, jednak w wielu miejscach można spotkać kelnerów ubranych w bordowe, zielone lub brązowe uniformy, które nawiązują do ogólnego wystroju sali. Kupując stroje dla pracowników, warto zamówić również zadbać o detale w postaci nadruku lub haftu, eksponującego logo restauracji.

Podsumowując, obrusy, nakładki, serwety i uniformy to tekstylia hotelowe niezbędne w każdym renomowanym restauracyjnym wnętrzu. Inwestycja w produkty wysokiej jakości zwróci się w postaci zadowolenia gości oraz świetnych opinii na temat naszego lokalu gastronomicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *